1000 TL pandemi sosyal yardım parası başvurusu nasıl yapılır?

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok insan işinden oldu, dükkanını açamaz hale geldi ve ekonomik açıdan darboğaza girdi. Avrupa’daki birçok sosyal devletle aynı şekilde ülkemiz de kriterleri karşılayan tüm vatandaşların başvurabileceği pandemi yardım programını bundan bir süre önce başlattı.

Bu program kapsamında vatandaşlara 1000 TL nakdî destek yapılıyor. Başvurular ise yalnızca e-Devlet üzerinden alınıyor ve. Eğer halen daha pandemi yardım desteğini almadıysanız, bu haberi okumaya devam ederek başvuru işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

1000 TL pandemi yardımı nasıl alınır?

Öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerek. Halen daha e-Devlet şifrenizi almadıysanız size en yakın PTT şubesine erkenden giderek sıraya girebilir, şifrenizi alabilirsiniz. Ardından turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp arama kutucuğuna “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” yazmanız gerekiyor.

Bu bölüm isminden de anlaşılacağı üzere pandemi kapsamında işini kaybeden, maddi zorluk yaşayan vatandaşlara verilecek 1000 TL’lik nakdî yardıma başvurmak için kullanılıyor. Ödemeler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından TC numarasının son hanesine göre haftanın belli günlerinde gerçekleştiriliyor.

Kimler pandemi yardımı alabilir? Şartlar neler?

Öncelikle dağıtılan bu 1000 TL’nin pandemi yardım programının üçüncü fazı olduğunu belirtelim. İlk ve ikinci fazda dağıtılan yardımlardan faydalananlar, 1000 TL’lik yardımı alamıyorlar. 

Ek olarak devlet dairelerinde görevli işçi ve memurlar da yardımdan faydalanamıyor. Halihazırda işsizlik maaşı alıyorsanız veya kısmi çalışma ödeneği başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa aynı şekilde, pandemi yardımı alamazsınız.

Şartlar kısaca bu şekilde. Bunun dışında başvuru formunu doldurmak ve sizden istenen bilgileri girmek en fazla 10 dakikanızı alıyor. Son gelen elektrik, su ve doğalgaz faturası miktarını forma doldurmanız isteniyor. 

Ayrıca aylık maaşınız, evli olup olmadığınız, varsa çocuk sayısı gibi bilgileri de doldurduktan sonra bakanlık tarafından başvurunuzun onaylanmasını beklemeye başlayabilirsiniz. 

Başvuru sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Ön başvuruyu gerçekleştirdikten sonra yine turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak karşınıza çıkan arama kutucuğuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır. Başvurunuz olumlu sonuçlandıysa banka hesabınıza 1000 TL’lik yardım bakanlık tarafından yatırılacaktır. 

Yalnız talep çok fazla olduğu için bakanlık çalışanlarının tüm başvuruları değerlendirmesi biraz zaman alabiliyor.

Hakkında Mücahit Çelebi

İlginizi Çekebilir.

Senetle gram altın ve bilezik satan kuyumcular (2020)

Dünyanın binbir türlü hali var. Koronavirüs salgını nedeniyle maaşlı işinizden çıkarılmış olabilirsiniz veya belki de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.