Altın Fiyatlarını Neler Belirliyor?

22
Altın Fiyatlarını Neler Belirliyor?

Robert Blumen: Altında Arz Açığı Efsanesi

‘’Altında Arz Açığı Efsanesi- The Myth of the Gold Supply Deficit’’ isimli makalenin yazarı Rober Blumen, makalesinde altın fiyatlarına neyin yön verdiğini ve insanların bu konuda nasıl yanlış bir bakış açısına sahip olduğuna dikkat çekiyor. Robert Blumen’in Jay Taylor’ın sunduğu bir programdaki açıklamasına göre, altın arzının altın fiyatları üzerinde çok az bir etkisi var. Altın madenciliğinin fiyatlar üzerinde etkinsinin olmadığını ise Blumen şu şekilde açıklıyor:

‘’Çoğu görüş, yükselen altın fiyatlarının altın madenciliğini artıracağı yönünde. Ancak; aslında iki ayrı piyasa vardır. Biri, emtia, diğeri varlık piyasası. Altın bir varlıktır, çünkü diğer emtialar stoklanamaz, harcanılır, tüketilir, benzin gibi. Oysaki altın stoklanabilir, yok edilip, bir anda tüketilemez. Bu nedenler emtialarda ne kadar üretiliyorsa o kadar miktar da tüketim vardır. Bu nedenler arz ve talepte dengededir. Fiyatı market belirler.

Öte yandan, altına baktığımızda, fiyatları arz ve talebe belirlemez çünkü miktar, yani altın stoku çok az değişir. Altın arzı büyümekle beraber, bu oran yılda yaklaşık olarak %1 ile %2 arasındadır. Değişen şey ise altına yapılan yatırımın işlem hacmidir.’’

Programda altın fiyatlarının 2002 ‘den bu yana $250 dolar/ons’tan 2020 yılında 1.705 dolar/ons’a kadar yükselmesinin nedenini ise çok basit bir ifadeyle şu şekilde değerlendiriyor Blumen: İnsanlar var olan, aynı nicelikteki altının değerini tekrardan değerlendiriyorlar. Aslında bir altın madenini faaliyete geçirmenin yıllar alacağını dile getiren Blumen, birçok uzmanın talep tarafına hiç bakmadığını, yalnız öngörülen, ya da tahmin edilen altın arzındaki artışa bağlı olarak sayıya döktüğünü söylemekte.

‘’Altın fiyatlarının yönü ile ilgili açıklanan rakamlar anlamsız, altındaki işlem hacmi altın fiyatlarının yönü ile ilgili hiçbir şey söylemez. 2500 ton altının çıkarılması artan altın miktarına karşılık bir alıcının olmasını garanti etmiyor. Önemli olan soru, fiyatın ne yöne gideceğinden ziyade, altının hangi değerden işlem göreceği.’’

Altındaki arz açığının gerçek anlamda altının miktarında değil, işlem hacmindeki artıştan kaynaklandığını vurgulayan Blumen, altın fiyatlarını tahmin etmenin güç olduğunu belirtti. Blumen aynı zamanda fiyat artışını dolar başta olmak üzere, diğer para birimlerinin belirleyeceğini söyledi.  Yatırımcı psikolojisinin anlaşılması güç olduğunu söyleyen Blumen, altın fiyatlarının yönü için ise yükseleceği yönünde.

Fed’in parasal genişleme politikası dâhilinde para arzının altın arzından daha hızlı arttığı düşünülürse, altındaki artış bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.