Bakan açıkladı: İlk gün aşılanan kişi sayısını açıkladı

21
Bakan açıkladı: İlk gün aşılanan kişi sayısını açıkladı

Sağlık Bakanlığı, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin Ankara Şehir Hastanesi’nde korona virüse karşı aşılanmasının ardından, bugün tüm hastanelerde yaygın aşılamayı sağlık çalışanlarından başlattı.

Bakanlık, aşılanan kişi sayısının anlık takip edilebildiği ”Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” oluşturdu.

Platformda ülke genelinde toplam aşılanan kişi sayısı canlı olarak takip edilebiliyor.

100 BİNİ GEÇTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da aşılama uygulamasına ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Koca, “Şu an itibariyle 1. doz aşısını olan sağlık çalışanı sayısı 100.000’i geçti. Türkiye aşı programı uygulamakta güçlü bir alt yapıya sahiptir. Bu güce inanan, destek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

”NASIL AŞI OLURUM?”

Platformda, corona virüs aşısı olmak için yapılması gerekenler ”Nasıl aşı olurum?” başlıklı bölümde hazırlanan video ile uygulamalı olarak anlatıldı. Buna göre; korona virüs aşısı olmak için önce e-Nabız uygulamasına giriş yapılacak.

Ana menüde bulunan ”Kovid-19 aşı durumu” ana menüsüne tıklanacak, burada kişiler aşı öncelik durumlarını görebilecek. Dileyenler SMS yolu ile de aşı öncelik durumlarını sorgulayabilecek. Öncelikli grupta yer alınması durumunda sistem kişiyi, randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirecek. MHRS ile aile hekimi ve tüm hastanelerden randevu alınabilecek.

İlgili seçimler yapıldıktan sonra ise kişi tarafından sistem üzerinden randevu onaylanacak. Randevu bilgileri SMS ile telefona iletilecek. Randevu tarihinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gidilerek, sağlık personeli tarafından aşılanacak. Kişi dilerse aşı uygulayan sağlık personeline aşının 2’nci dozu için randevu oluşturabilecek. Yine oluşturulan randevu ile ilgili bilgiler SMS ile telefona gönderilecek.

Aşıda öncelikli meslek grupları açıklandı

 

6 adımda korona virüs aşısı

 

İstanbul’da sağlık çalışanlarına aşı yapıldı

 

Benzer Yazılar