Banka şubeleri kaçtan kaça kadar açık?

23
Banka şubeleri kaçtan kaça kadar açık?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerden banka şubeleri de nasibini aldı. Kapalı ortam olduğu için banka şubeleri personeller hariç en fazla 3-5 kişinin aynı anda içeride bulunmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenlendi.

Aralarında Akbank, Ziraat Bankası ve Garanti Bankası‘nın bulunduğu birçok banka bu düzenlemeye ayak uydurarak Koronavirüs salgınına karşı müşteri ve çalışan sağlığını korumak adına önlem aldı. Ek olarak banka şubelerinin çalışma saatleri de yeniden düzenlendi.

Bankalar tüm müşterilerine revize edilen çalışma saatleriyle ilgili bilgilendirme SMS’i gönderdi. Telefonu kapalı olan veya bir şekilde bu mesajları göremeyen müşteriler ise sabah erkenden gittikleri banka şubesinin kapalı olduğunu görünce kısa bir şok yaşamış olabilirler.

Koronavirüs önlemleri kapsamında çalışma saatleri değişti

Örnek vermek gerekirse 23 Mart 2020 tarihi itibariyle Akbank geçici olarak 12:00 – 17:00 arasında hizmet vermeye başlamıştı. Yani Türkiye genelindeki tüm Akbank şubeleri yarım gün çalışıyordu. Bu düzene diğer çoğu banka da ayak uydurdu ve tam günden yarım güne geçildi.

Önceden sırada bekleyen müşteriler banka şubesinin içindeki koltuklarda otururlardı. Yeni düzenlemeyle kapının önünde, şubenin dışında sıra olmaya başladılar. Uzun bir süre daha bu düzen benimsenmeye devam edileceğe benziyor.

Neyse ki 1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme süreci başladı. Artık bankalar eskisi gibi saat 09:00 ila 17:00 arasında çalışıyorlar. Tabii ki gerekli hijyen önlemlerini alarak. Maske olmadan şubelerden içeri girilemiyor artık. Tıpkı diğer tüm kapalı alanlarda olduğu gibi.

Kişisel hijyen önlemlerini almayı ihmal etmeyin

Dolayısıyla yazının başlığında sorduğumuz “Banka şubeleri kaçtan kaça kadar açık?” sorusunun güncel cevabı “Sabah 09:00 ila akşam 17:00 arası” olarak verilebilir. Bu arada banka şubelerinin 12:30 ila 13:30 saatleri arasında öğle tatiline girdiğini de unutmayın.

Maske, eldiven ve dezenfektan ile kendi kişisel hijyeninizi sağladıktan sonra güvenli bir şekilde banka şubelerinde işlemlerinizi halledebilmeniz artık mümkün. Şubelerdeki koltukların aralıkları da en az 1,5 metrelik güvenli mesafe kuralına uyacak şekilde düzenlendi.

Tabii yine de siz mümkün mertebe işinizi mobil uygulama ve internet bankacılığı üzerinden halletmeye çalışın. Kalabalık ortamlara girerek virüse yakalanma riskini artırmamak için imkânlar dahilinde banka şubelerine gitmekten kaçınmakta fayda var.