BES’e girilir mi? Bireysel Emeklilik Sistemi mantıklı mı?

Yurtdışında aktif olarak kullanılan bireysel emeklilik sistemi (BES) en az 10-15 senedir Türkiye’de de katılıma açıldı. Ancak kamuoyunun bu tasarruf sisteminden haberdar olması, 2013 yılında çalışanlar için katılımının zorunlu kılınmasıyla gerçekleşti. Maaşlardan her ay otomatik yapılan kesintiden memnun olmayan çoğu çalışan zorunlu BES’i iptal etti, bir kesim ise BES’te kalmaya devam etti.

Peki BES mantıklı mı? Dahası BES ile uzun vadede kâr edebilmek mümkün mü? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Öncelikle BES kapsamında aylık en az 150 TL ödeme yapmanız gerektiğini belirtelim. Bu en düşük miktar, üst sınır yok. Fakat devletin her ay verdiği yüzde 25’lik desteğin üst sınırı brüt asgari ücretin yüzde 25’i olarak belirlenmiş. 2020 yılı için brüt asgari ücretin 2 bin 943 lira olduğunu hesaba katarsak devlet her ay en fazla 735,75 lira ek destek verecek demektir.

Farklı yatırım araçları da değerlendirilebilir

BES’e sıcak yaklaşmayan çoğu kesim “Her ay o para karşılığında gram altın veya hisse senedi alırım” diye düşünüyor. Fakat BES’in olayı insanları zorunlu olarak tasarruf etmeye zorluyor oluşu. Paranız olsa da olmasa da BES ödemesini yapmak zorundasınız. Eğer iradenize güveniyorsanız tabii ki BES’ten başka yatırım araçlarına yönelebilirsiniz.

Uzun vadede BES’in kazandırmama gibi bir durumu söz konusu değil. Çünkü her ay BES’e yatırdığınız para çeşitli yatırım fonlarında zaten değer kazanıyor. Ortalama yüzde 10-15 arası getirisi olan bu fonlar sayesinde ana paranın enflasyona karşı değerini koruyabilmeniz mümkün.

Bunun üzerine bir de yüzde 25’lik devlet desteği eklenince BES çok mantıklı bir tasarruf aracına dönüşüyor. Tabii kısa süre içinde sistemden çıkmayacaksanız. Aksi takdirde fon yönetim giderleri ve giriş parası tarafınızdan kesilebilir. Kâr edeyim derken zarar edebilirsiniz.

Birikim yapmak isteyenler için ideal

Son söz olarak bireysel emeklilik sisteminin her ay kenara ufak da olsa bir miktar para atarak birikim yapmak isteyenler için mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. En az 10 sene boyunca sistemde kalarak 56 yaşına geldiğinizde emekliliğinizi isteyebilir, bugüne kadar yatırdığınız paranın tamamını getirileriyle ve devlet desteği beraber gelir vergisi ödeyerek hesabınıza geri alabilirsiniz.

Hakkında Mücahit Çelebi

İlginizi Çekebilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde birçok çalışan maaşlarını bankalar aracılığıyla almaktadır. Birikimlerimizi dahi evde tutmak yerine bankada muhafaza ediyoruz.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.