Bilim Kurulu üyesinden aşı uyarısı

34
Bilim Kurulu üyesinden aşı uyarısı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

EN AZ 14 GÜN OLSUN

Korona virüs aşısının diğer aşılarla birlikte olunması ile ilgili açıklamalar yapan Kara, “Burada dikkat etmemiz gereken, bazı bilgilerimiz yeni olduğu için aşının cevabını değiştirmediğinden emin olmamız lazım. O nedenle de bugün için tercihen aralarındaki süre en az 14 gün olsun, eğer mümkünse bu süreyi 28 güne bırakalım. Ama grip mevsimi geldi, grip aşısı olmamız gerekiyor. ‘Bugün koronavirüs aşısı olmuştum, grip aşısını 3 gün sonra buldum, riskim var, kalabalık alanlarda çalışıyorum, insanlarla karşılaşıyorum’, evet grip aşısı olabilirsin. ‘Asla olamazsın’ anlamına gelmiyor; ama tercihimiz mümkünse 14 gün. Ama olanaklar varsa 28 olursa daha iyi olur” diye konuştu.

AYAĞIMIZI YERE SAĞLAM BASALIM

Çalışmalar tamamlanınca bir gruba korona virüs aşısıyla eş zamanlı grip aşısı yapılacağını kaydeden Kara, şunları söyledi:

“Biz çalışmalar tamamlanınca, bir gruba korona virüs aşısı ile eş zamanlı grip aşısı yapacağız; mesela 30 kişiye. Sonra bu 30 kişinin düzeylerine bakacağız; iki aşının da seviyesinde azalma olmuyorsa, korumaları aynıysa diyeceğiz ki ‘bu aşıyı rahatlıkla aynı gün de olabilirsin.’ Bugün için elimizde net bilgi olmadığı için ‘ayağımızı yere sağlam basalım’ diye arasındaki süreyi 14 gün tutalım, çok çok rahat edebileceğimiz olanak varsa 28 günü tercih edelim. Riskimiz var, doktor da ‘yapılabilir’ diyor, o zaman süre 4 gün de olabilir, 1 gün de olabilir.”

TEM’de 12 araç kazaya karıştı

 

Tayland Kralı cezaevini süpürdü

 

Gorillerin korona virüs testi pozitif çıktı

 

Petrol fiyatları hafif geriledi

 

Benzer Yazılar