Bitcoin nedir? İşte Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler!

30
Bitcoin nedir? İşte Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler!

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran, merkezi olmayan bir dijital para birimidir.

2009 yılında temelleri atılan Bitcoin geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran, merkezi olmayan bir dijital nakit biçimi olan kripto para birimi adı verilen yeni bir varlık türünün ilkiydi.

Bitcoin yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabilen gizli bilgileri iletme bilimi olan eşler arası teknoloji ve yazılım güdümlü şifreleme kombinasyonu ile güçlendirilmiştir. Altın veya gümüş gibi fiziksel değere sahip nesneler yerine kodla desteklenen bir para birimidir.

Her Bitcoin bir bilgisayar veya akıllı telefondaki dijital bir cüzdanda saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamak için, aşağıdaki terimleri ve bu terimler arasındaki bağlamı anlamak size önemli ölçüde yardımcı olur.

Blockchain: Bitcoin, ortak bir ana defter oluşturan ve Blockchain olarak bilinen açık kaynak kodlu teknolojiyle güçlendirilmiştir. Her işlem, koda “zincirlenmiş” bir “blok”tur ve her işlemin kalıcı bir kaydı oluşturulur. Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in ardından gelen 2 bin 200’den fazla kripto para biriminin kalbidir.

Özel ve genel anahtarlar: Bir Bitcoin cüzdanı, sahibinin işlemleri başlatmasına ve dijital olarak imzalamasına izin vererek yetkilendirme kanıtı sağlayan bir ortak anahtar ve özel anahtar içerir.

Bitcoin madencileri: Madenciler daha sonra, genellikle 10 ila 20 dakika içinde, yüksek hızlı bilgisayarlar kullanarak ve bağımsız olarak işlemi onaylar. Madencilere çabaları için Bitcoin ödenir.

Bitcoin’in değeri arz ve talebe göre belirlenir. Ancak arz ve talepler sürekli olarak değiştiği için değeri sürekli artar veya düşer. Bu yüzden sabit bir ivmesi yoktur.

Benzer Yazılar