Böbreğimi satmak istiyorum yasal mı? Alan var mı?

29
Böbreğimi satmak istiyorum yasal mı? Alan var mı?

Ekonomik darboğaz insana her şeyi yaptırabiliyor gerçekten. Bankalardan, eş dosttan ve “canım” dediği insanlardan dahi maddî destek göremeyen insanlar son çare olarak elde avuçta ne varsa satma yoluna gidebiliyor. Yükte hafif, pahada ağır eşyaların satılması da kalıcı çözüm olmayınca vatandaşlar “böbreğimi satmak istiyorum borcumu ödemek için” demeye başlayabiliyor.

Peki böbrek satmak yasal mı? Dahası, gerçekten böbrek alan var mı?

Hemen cevap verelim: Böbrek satmak kesinlikle yasal değil. Birinci dereceden akrabalarınıza, yani anne baba ve kardeşlerinize böbreğinizi sorgusuz sualsiz verebilirsiniz. Bunun dışında isteğe bağlı olarak hala, teyze, dayı ve amca gibi akrabalara da böbreğinizi hiçbir şekilde ücret beklemeksizin verme imkânınız var.

Fakat böbrek satarak para kazanmak gibi bir düşünceniz varsa bunu hemen unutun. İstediğiniz şey kesinlikle yasal değil. Olur da böbreğinizi satın alıp size para vereceğini söyleyen birisine denk gelirseniz, hem böbreğinizden hem de sağlığınızdan olabilirsiniz.

Böbrek alan var mı? Böbreğimi nasıl satabilirim?

Böbrek alan zenginler illa ki vardır. Çok sevdikleri çocukları veya eşleri böbrek yetmezliği yaşayan insanlar, kendi böbrekleri uyumsuz olduğu için çareyi parayı bastırıp böbrek satın almakta bulabilirler.

Fakat hiçbir zengin bunun için Google‘da arama yapmaz. Daha çok kendi dar çevreleri içinde bu sorunu çözerler, çünkü olayın ayyuka çıkmasını istemezler. Neticede böbreğini bir zengine veren birisi, yarın bir gün bunu şantaj maksadıyla kullanabilir.

Sonuç olarak tekrar tekrar altını çizmekte fayda var: Böbreğinizi satmaya kalkmayın, aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer böbrek yetmezliği yaşayan sevdikleriniz için böbrek satın almayı düşünüyorsanız, düşünmeyin. Yaptığınız iş kesinlikle yasadışıdır ve hapse girmenize yol açabilir.

Dahası hem sevdiklerinizin, hem de böbrek sahibi kişinin ameliyat masasında kalmasına neden olabilirsiniz. Yapmayın.

Google’da “böbreğimi nasıl satabilirim” veya “böbrek satmak istiyorum” gibi aramalar yaptığınızda dolandırıcı şahıslarla karşılaşabilmeniz kuvvetle muhtemel. Sizden ameliyat masrafları adı altında para talep eden, karşılığında gelir vaat eden bu kişilere sakın kanmayın.

Tanımadığınız, görmediğiniz hiç kimseye internet üzerinden para göndermeyin. Aksi takdirde pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilirsiniz. Bizden uyarması.