BofA Türk bankalarını hedef gösterdi

38
BofA Türk bankalarını hedef gösterdi

Bank of America’nın BofA küresel piyasalar araştırma ünitesinin hazırladığı Türk bankacılık sektörü raporunda 2021 senesinin “geçiş ve bilanço optimizasyonu ” olacağı öngörüldü.

Kredi gelişmesindeki yavaşlama kaynaklı 2021’de kazançların baskı altında kalacağını belirten BofA raporu, kredi yavaşlaması sonrası net faiz marjı kısıtlamaları ve alım satım operasyonlarından sağlanan hasılatlarda da basmakalıplaşma işaret ediyor.

Anapara tamponları yüksek lan bankaların seçim edilerek ncelendiği raporda BofA’nın en sevdiği Türk bankaları öncelikle Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi oldu. Her üç bankanın paylarının da yüzde 30 yükseliş potansiyeline sahip olduğu belirtilirken, gaye maliyetlerde farklılık olan bankalar şu biçimde:

– Akbank #AKBNK için “AL” nasihati verirken, gaye 7.40 TL’den 8.20 TL’ye yükseltildi. Yüzde 33 yükseliş potansiyeli öngörülüyor.

– Garanti Bankası’nda #GARAN “AL” nasihati ve gaye maliyet 10.30 TL’den 11.85 TL’ye revize edildi. Yüzde 30 oranında yukarıya istikametli potansiyeli var denildi.

– Yapı Kredi’de #YKBNK de “AL” nasihati veren müessese gaye maliyeti 2.75 TL’den 3.80 TL’ye çıkararak, yüzde 31 yükseliş potansiyeli olduğunu belirtiyor.

– İş Bankası’nda #ISCTR gaye maliyet 6.10 TL seviyesinden 7.90 TL’ye çıkarken, nasihat “NÖTR” oluyor. Yükseliş potansiyeli ise yüzde 20 olarak varsayım ediliyor.

– Ulus Bankası #HALKB pay bonosunda gaye maliyet 5.60 TL’den 5.75 TL’ye yükseltilerek, yüzde 7 oranında yukarıya istikametli potansiyel sunuyor.

– Vakıfbank’ta #VAKBN gaye maliyet 5.40 TL’den 5.45 TL’ye hudutlu bir oranda olurken, yüzde 18 yükseliş bekleniyor.

2021 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ

BofA, 2020 senesinde pandemi tesirlerini eksiltmek için kamu bankaları liderliğinde yüzde 50 etrafında çoğalış ile kredi patlaması sonrası ivme kaybının yaşanacağını korundu.

2021’de yavaş hacim trendinin devam edeceği” öngörülen raporda müessese, 2021’de kredi çoğalışının düşük çift haneli sayılarda kalmasını bekliyor ve yüksek faizin TL mevduatlarda çoğalışı destekleyeceğini ancak dolarizasyonda ehemmiyetli bir eksilmeye yol açmayacağını korunuyor.

Fonlama maliyetlerindeki çoğalışın kar oranlarına tesirinin en geç ilk çeyrekte görüleceği belirtilen raporda, buna rağmen yukarıya istikametli yine varlık maliyetlemesinin kredi imalinin uzun sürecek ve cansız kalacak olmasından dolayı kademeli olacağının altı çiziliyor.

Müessese, tahsili gecikmiş alacakların TGA 2021’e düşük bir baz ile başlamasını, sonrasında ise varlıkların yine maliyetlenmesi ile kademeli olarak çoğalmasını, net faiz marjlarının eksilmesini bekliyor. Ayrıca fiyat çoğalışlarının devam etmesini bekleyen müessese, özel bankaların eforlu alım satım kazançlarının 2018 – 2019 yarıyılındaki seviyelere doğru sıradanlaşacağını öngörüyor.

Sektörün TGA rasyosu ve tehlike maliyeti trendlerinin 2020’de irtibatının koptuğunun altını çizen BofA, sektörde geri ödemelerin ertelenmesine ait alınan önlemlerin ve kredilerdeki sert çoğalışın TGA rasyolarında düşüşe neden olduğu ancak bankaların karşılık oranlarını yüksek yakalamasından dolayı tehlike maliyetinin yüksek kaldığına dikkat çekildi.

“Bu trendin 2021’de tersine dönmesini bekliyoruz.” sınan raporda, özel bankaların tehlike maliyetinin gelecek sene 200 baz puan etrafında dalgalanmasının beklendiği belirtildi. Müessese, kamu bankaları için ise 2020’deki karşılık seviyelerinin 2022’ye kadar sürmesini bekliyor.