Cari Açık

Cari açık bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ve ekonomisini belirleyen en önemli yapı taşlarından biridir. Cari açık genel anlamıyla bir ülkenin ürettiğinden çok fazla harcaması anlamına gelmektedir. Eğer bir ülkenin cari açığı varsa başka bir ülkeden ya da kurumdan borç alarak bu açığı kapatır. Bu nedenle bir ülkenin ekonomisinin ne derece güçlü olduğu cari açığının olup olmaması veya ne kadar cari açığının olduğu ile sıkı bir bağlantı içindedir. Gel gelelim üretilenden çok fazla para harcandığının niteliğine. Bu durum öyle ki harcama ya da tüketim için de yapılabilir. Cari açığın kapatılması işte bu duruma bağlıdır. Üretilenden çok para harcamayı yatırım için yani para getirebilecek bir durum için yapılıyorsa cari açık kolay bir şekilde kapanır.  Eğer bu harcama uzun süreli bir plan olarak geri dönüşüm alınabilecek kamu mallarına ya da bütçe açığını kapatmak için yapılıyorsa cari açığı kapatmak büyük bir sorun olabilir. Çünkü bürokratlar ve politikacıların bu durumu yönetmesi oldukça zor bir durumdur.

Türkiye’nin cari açığı var mıdır peki? Bu sorunun cevabını bilmek çok da zor olmasa gerek. Türkiye’nin cari açığı elbette ki var ama bu durum düşünüldüğü kadar çok değildir. Eskiye nazaran günümüzde cari açık daha çok azalmıştır. Peki, bu cari açık nereden kaynaklandı? Öyle sanıldığı gibi cari açık kamu mallarının finanse edilmesi sonucu çıkmamıştır. Cari açık özel sektörden kaynaklanan bir cari açıktır. Bu demek oluyor ki ürettiğinden çok para harcamasından kaynaklanmaktadır. Özel sektörün yapısı çok farklıdır. Özel sektör yatırımını, tüketimini iyi yönetebilecek bir düzeye sahiptir. Buradaki cari açık riski devletin cari açık riskine nazaran daha azdır.

Özel sektör yatırımını, tüketimini daha iyi yönetebildiği için daha verimli çalışır ve tüm sorumluluğun kendi üzerinde olduğu bilincinde olduğundan kendi parasına adeta şahin kesilir ve işini iyi bir takibe alır. Yani özel sektör öyle hesapsız bir şekilde borçlanmaya girmez. Özel sektör borcunun bir kısmını yurtdışındaki kendine ait paraların kendi şirketine borç verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun özel bir de nedeni vardır ki o da daha az vergi vermektir.

Hakkında Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.