Dolar almak için en uygun banka hangisi?

25
Dolar almak için en uygun banka hangisi?

Çoğu küçük yatırımcı için dolar tıpkı altın gibi güvenli bir limandır. Ülkede ekonomik kriz çıksa, Türk lirasının değeri düşse veya herhangi bir olumsuz durum söz konusu olsa dolar hep değerini korumayı başarmıştır. Tıpkı altın gibi.

Teknolojinin gelişmesi ve mobil bankacılık uygulamalarının artık hemen her telefonda yüklü olması, dolar alım sürecini de kolaylaştırdı. Artık insanlar birkaç dokunuşla telefonları aracılığıyla dolar alıp satabiliyorlar.

Burada tek dikkat edilmesi gereken husus, kullanılan bankanın döviz alım satım makasının çok düşük olması. Aksi takdirde zaten ufak bir miktar kâr edebilecekken o kârın banka tarafından “makas” adı altında alınması söz konusu olabilir.

Bu yüzden eğer siz de TL birikimlerinizi dolar alarak değerlendirmek istiyorsanız, aşağıda adı geçen dolar makas aralığı en az olan bankalarla çalışabilirsiniz.

Ülkemizde uzun yıllardır hizmet veren katılım bankalarından Türkiye Finans‘a ait olan TFX Target, dolar alanlara çok düşük bir makas aralığı sunmasıyla tercih ediliyor. Üstelik TFX’in müşterisi olmak çok kolay. Sitelerindeki formu doldurduğunuz zaman TFX Target ile dolar alım satım işlemlerine hemen başlayabiliyorsunuz.

Üstelik sadece dolar değil, Euro ve Sterlin başta olmak üzere önde gelen tüm yabancı para birimleri için alım ve satım işlemlerine aracılık ediliyor.

Bunun dışında düşük dolar makas aralığı olan bankalar dendiği zaman akla Odeabank, Finansbank Enpara, Kuveyt Türk Senin Bankan ve HSBC geliyor. Bunlardan sonuncusu HSBC’nin ülkemizde pek fazla şubesi yok. Hatta ATM’si hiç yok gibi bir şey. Bu yüzden diğer bankalardan dolar hesabı açtırmayı tercih etmeniz önerilir.

Son olarak dolar alım işlemini mutlaka hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmeye dikkat edin. Bankalar mesai saati sona erdikten sonra zarar etmemek için çok yüksek makas aralıkları uygularlar.

Şayet 1000 dolar ve üzeri bir miktarı bozduracaksanız bankadan önce yakınınızdaki bir döviz bürosuna uğramanız da faydalı olabilir. Bazı döviz büroları yüksek miktarda bozum işlemlerinde tabelada yazan fiyat üzerinden iskonto uygulayabiliyorlar. Tabii bu garanti bir yöntem değil, ancak denemekten de zarar gelmez.

Benzer Yazılar