Döviz ve altın için en az makas aralığı olan bankalar

29
Döviz ve altın için en az makas aralığı olan bankalar

Uzun vadede para biriktirmek için Türk lirası olan birikimini dolar ve altına çeviren küçük yatırımcıların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Kimi zaman yastık altındaki altınlarını bankaların altın günlerine götürerek altın hesabına geçiren vatandaşlar, açtıkları altın hesapları sayesinde internet üzerinden altın alım ve satım yapmaya da başlamış oluyorlar.

Fakat internetten döviz ve altın alırken bankaların “makas” adı verilen alış ve satış fiyat farkından kaynaklanan bir miktar kesinti yapması bazen can sıkıcı seviyelere varabiliyor. 

Özellikle döviz veya altının aniden yükseldiği dönemlerde bankalar bilerek makas oranını yükseltebiliyorlar. Haliyle bu da zaten az bir miktar kâr etmeye niyetlenen küçük yatırımcının moralini bozabiliyor.

Bu sebeple tavsiyemiz mümkün mertebe makas oranının en az olduğu bankalarla çalışılması gerektiği yönünde. Peki, bu bankalar hangileri?

İşte makas oranının en düşük olduğu o bankalar

Listemizin en başında Enpara ve Kuveyt Türk Senin Bankan yer alıyor. Tamamen dijital bankacılık teknolojilerini benimseyen bu bankalar, müşterilerine döviz ve altın alımında en düşük makas aralığını sunmalarıyla tercih sebebi haline gelmiş durumdalar.

Bunun nedeni ise açık: Bu hizmetler tamamen internet üzerinden sağlanıyor, fiziki banka şubeleri ise yok. Böylece kira ve ofis giderleri yok. Haliyle daha uygun makas aralığını sunabilmeleri bu sayede mümkün hale geliyor.

Enpara, Finansbank sahipliğinde bir banka. Senin Bankan ise Kuveyt Türk’e ait. Her iki bankanın müşterisi olmak çok kolay. Altın veya döviz hesabını hızlıca açtıktan sonra düşük makas oranlarıyla alım satım işlemine hemen başlayabilirsiniz.

En yüksek makas hangi bankada?

Bankaların altın ve döviz için belirlediği en yüksek makas aralıklarına baktığımızda çoğunlukla kamu bankaları karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi muhtemelen bu bankaların altın ve döviz arzlarının düşük olması.

Tavsiyemiz yukarıda adı geçen iki bankadan birinden yana tercih kullanmanız. Alım satım işlemini sık sık yapmamanız da yine sizin menfaatinize. Çünkü hangi bankanın müşterisi olursanız olun, her bir işlemde bankanın belirlediği makas oranı üzerinden komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Bu da uzun vadede kârınızı düşürür.

Benzer Yazılar