Edirne’de su seviyesi 6 kat arttı

33
Edirne’de su seviyesi 6 kat arttı

Son yılların en kurak günlerini geçiren Edirne’de aralık ayından beri etkili olan yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Meteoroloji’den alınan bilgilere göre, kentte metrekareye 143 kilogram yağış düştü.

Yağan yağmurla birlikte, Meriç Nehri’de su seviyesi 50 metreküp/saniyeden 6 kat artarak, 309 metreküp/saniye çıktı. Kentin içinden geçerek verimli tarım arazilerini sulayan Tunca Nehri’nde de su seviyesi 2 metreküp/saniyeden 12 metreküp/saniyeye ulaştı.

YAĞMURLAR ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRİYOR

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son 3 günde metrekareye 40 kilo yağış düştüğünü ve yağmurların üreticiyi sevindirdiğini söyledi. Arabacı, “Uzun zamandır kuraklıktan bahsediyoruz, bu yağan yağmurlar bizleri sevindiriyor. Son 3 günde metrekareye 40 kilo yağış aldık. Buğdayları ektiğimizden bu güne yaklaşık 230 kilogram yağış aldık. Geçtiğimiz 2020 yılı içinde 430 kilo yağış almıştık toplamda. Şu anda bu yağışlar bizi sevindiriyor. Toprağımızın yeterli seviyede taban suyuna ulaşması gerekiyor. Bu yağan yağmurlarla birlikte yeterli seviye ulaştığını söyleyemeyiz ama bu yağışların böyle seyretmesi bizleri sevindiriyor. Toprak suyu emerek tabanının istenilen suya ulaşması, yazın kuraklık yaşansa bile bu suyu emen bitki verim açısından etken olacaktır. Yağan yağmurlar çiftçiyi sevindiriyor. Barajlarda doluluk oranı istediğimiz seviyede artmasa da yavaş yağdığı için toprak suyu emiyor. Hava tahmin raporlarına baktığımızda önümüzdeki günlerde kentte kar yağışı bekleniyor. İnşallah bu kar yağışını alırız ve toprak taban su seviyesine ulaşır ve barajlarımız ve nehir seviyelerimiz istenilen seviyede olur” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, yağışların Edirne’de perşembe gününe kadar devam edeceği bildirildi.

Bitcoin’de rüzgar terse mi dönüyor?

 

Avrupa’nın en büyük bankası Yatırımcılarını şüphelendirdi

 

Kongre baskını sonrası Melania Trump’tan ilk açıklama

 

Biontech hedef yükseltti: Aşı üretimi hızlandı!

 

Benzer Yazılar