Ege’deki göçmen katliamına AB’de soruşturma

25
Ege’deki göçmen katliamına AB’de soruşturma

OLAF ve Frontex’ten yapılan açıklamalardama başlatıldığını doğrulandı ancak ayrıntılar yayınlandı. Her iki kurum da soruşturma açılmasının mutlaka yasalara karşı gelindiği anlamı, bu tür uygulamaların iyi yönetim için yapılan çalışmalar arasında yer aldığını vurguladı.

İnternet sitesi Politico’nun haberinde ise OLAF müfettişlerinin merkezi Polonya’da bulunan Frontex çalışanlarıyla geçen ayın başından beri görüşmelerde olduğu belirtildi. Müfettişlerin soruşturulduğu taciz ve kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle çok üst seviyedeki bir görevli dahil bazı Frontexlerinin çalışanlarının görevden ayrıldığı ifade edildi.

Ege Denizi’nde botlarla Yunan adalarına geçmeye çalışan göçmenlerin, uluslararası hukuka aykırı olarak geri itilmeleri araştırılıyor.

Yunanistan ve Frontex iddiaları reddediyor

Uluslararası medyada Yunanistan’ın kendi kara sularında bulunan sığınmacıları Türkiye’ye geri ittiği güncel haberler yer aldı.

Brüksel merkezli “EU Observer” internet sitesi, Frontex’ten temin ettiği belgelerle Atina yönetiminin, Yunan Sahil Güvenliğine sığınmacıları Türk kara sularına geri itme talimat verdiğini ortaya koymuştu.

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan sınır muhafızlarının, mültecileri Yunanistan’a ulaşmamaları için açık denize geri ittikleri ve Frontex’in uluslararası hukuka aykırı bu operasyonlarda yer bildirilmişti.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex Genel Merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak kurumun söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım gönderilmediği belirtti.

Spiegel’in ve başka medya kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye’ye zorla geri gönderildi reddediyor.

Frontex ile ilgili suçlamaların artması üzerine AB Ombudsman Kurumu da ajans hakkında soruşturma başlatmıştı.

Frontex Direktörü Fabrice Leggeri ise kurumunun Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verisindeki iddiaları kabul etmiyor.

Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracına mahkeme iptal etti

 

MB, BOTAŞ’a döviz satışını azalttı

 

Benzer Yazılar