Ekonomik Kriz Nedir?

Ekonomik kriz deyince akla hiç iyi şeyler gelmiyor olsa gerek. Zira kim veya hangi ülke, şirket ekonomik kriz yaşamak ister ki? Kriz bir ülkenin veya şirketin mevcut bulunan konumunu veya geleceğini etkileyebilecek hiç beklenmedik bir durumda ortaya çıkan ve önlem alınmakta oldukça geç kalınmış olumsuz bir durumla karşı karşıya kalınması anlamına gelmektedir.

Kriz genel manada olumsuz bir şey iken bazı şirketler ve sektörler için büyük fırsatlar oluşturur ve olumlu olarak değerlendirilmesi söz konusu olur. Ekonomik krizlerin hem ulusal hem de uluslararası politikalara neden olabileceği gibi kurumlar ya da şirketler tarafından da kısa veya uzun süreli krizlere neden olabilmektedir.

Türkiye şimdi büyük bir ekonomik istikrara ve sürekli gelişen bir ekonomiye sahip olsa da geçmişte birçok ekonomik kriz yaşamıştır. Bu durum hem ülke ekonomisi ve istikrarını hem de hem de şirketleri oldukça çok olumsuz etkilemiştir. Bu durumların yaşanması nedeniyle hem ülke olarak hem de şirketler olarak oldukça tedbirli olunması gerekmekte, vizyon geliştirme, hazırlıklı olma ve kriz anında ne yapılması gerektiği hakkında oldukça çok hazırlıklı olunması gerekmektedir. Kriz anı, öncesi ve sonrasında ülke politikası ve işletmelerin aldığı kararlar çok önemlidir. Ekonomik krizi yürütmek bu yönden çok önemlidir ki bir ülkeyi, şirketi ayakta tutacak en önemli kararlardan biride bu dönemlerde verilir.

Türkiye ekonomisi ekonomik kriz açısından birçok depreme maruz kalmış ama yine ayakta kalıp toparlanmayı başarmış nadir ülkelerden biridir. Bu nedenle gerek Türkiye olsun gerekse de şirketler olası bir kriz potansiyelini göz önünde bulundurarak bu tür zorlu bir durumun ne şekilde atlatılabileceği, üstesinden nasıl gelinebileceği yönünde bir politikaları önlemleri olmak durumundadır. Böyle bir durumda ekonomik krizi en az zararla atlatmak oldukça büyük bir önem taşır. Zira panik havasında yapılan işlemler daha fazla risk ve durağanlık getirebilmektedir. Ekonomik kriz anında şirketler küçülmeye gidebilmekte, eleman çıkarıp, yatırımları durdurabilmektedir. İşte bu şekilde yapılan plansız bir küçülme nitelikli birikime sahip personel kaybıyla birlikte Pazar ve müşteri kaybına da neden olabilmektedir. Ekonomik krizler daha akılcı, planlı bir şekilde atlatılabilmektedir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir.

Borsa Nedir?

Borsa, yüksek kazanç  sağlayan fakat çok yüksek riskler taşıyan bir yatırım aracıdır. Borsada her an milyoner …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.