Hangi Sektördeki Kağıtlar Daha Fazla Kazandırır?

Hisse senetlerine yapılan yatırımlar ülkemizde yurt dışındaki seviyelere göre çok düşük, ancak doğru bir değerlendirmeyle  banka mevduat hesaplarından daha çok kazanmak mümkün. Son on yılık veriler incelendiğinde kazandıran hisse senetlerinin belli sektörlerde toplandığı sonucu çıkıyor.

Hangi sektörlerin daha kazançlı olduğu konusunda bilgi birikimi ve deneyimler şunu gösteriyor ki inşaat ve gayrimenkul sektörleri favori sektör olma eğilimlerini koruyor. Çünkü krize rağmen inşaat sektörü büyümeye devam etti ve satışlarını arttırdı, bu da inşaat sektörünün yatırımcıya hitap etmesini sağladı.

Çimento ve cam üretimi yapan şirketler, geriye dönük on yıllık hisse değerleri incelendiğinde yatırımcısını güldüren bir diğer sektör. Yine inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak çimento sektörü de gelişti. Cam sektörü yatırımcılar için bir diğer adres. Bu sektör bilindiği üzere seramik sektörüyle bağlantılı ve gelişmesinde dış alımların etkisi büyük oldu.

Enerji, otomotiv, perakendecilik sektörü hisse senetleri bir diğer karlı yatırım seçeneği. Buradaki önemli nokta ise bu sektörlerdeki dev şirketlerin varlığı. Güçlü sermaye yapıları ve organizasyonlarıyla yavaş ama sürekli büyüme sağlayan sektörler yatırımcısına kazandırıyor.

Bankacılık sektörü finansal krizlerle baş edebildiği ölçüde yatırımcısını cezp ediyor. Finansal piyasaları yönlendiren lider bankacılık şirketlerin hisseleri orta ve uzun vadede iyi bir yatırım olanağı sunuyor.

Son olarak gıda sağlık ve teknoloji sektörleri düşük ama düzenli kar sağlayan hisse senetleri. Sektörlerin durumu kadar şirketlerin endeks değişimlerine uyum göstermeleri, karlılık oranları, dış piyasaların durumları da yatırım yaparken düşünülmesi gereken konulardan.

Doğru kağıda yatırım yapmak çok önemli yine de uzmanlar borsada yatırımcılara kısa sürede büyük kazançlar elde etmek için tüyolarla kumar oynamak yerine uzun vadeli (5-10 yıllık) yatırımlar yapmalarının daha doğru olduğu görüşündeler.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir.

Borsa Nedir?

Borsa, yüksek kazanç  sağlayan fakat çok yüksek riskler taşıyan bir yatırım aracıdır. Borsada her an milyoner …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.