Hayatımızda Ekonomi

38
Hayatımızda Ekonomi

Ekonomi, her ne kadar çoğu tüketici için sadece bir kavram olarak biliniyor olsa da; aslında her tüketici, ekonomi kavramı ile iç içe yaşamaktadır. Zira ekonomi, insan hayatı için vazgeçilmezdir ve insanlar ekonomilere göre yaşar, hayatlarını ekonomik durumlarına göre şekillendirirler.

Çok geniş bir kavram olan ekonomi, devlet ile başlar ve insanın özel hayatına kadar etki eder. Yani, hayatımızda ekonominin yeri ve etkisi tartışılmayacak kadar büyüktür, önemlidir. Örneğin dünya piyasaları temelde milyarlarca dolarlık ekonomik sıkıntılar çeker ve evinde oturan bizler sadece bu durumu haberlerden izleriz. Hatta bu tür haberlere ciddi bir bakış açısı ile yaklaşmaz, çoğu zaman tam olarak takip dahi etmeyiz. Oysa ki yaşanılan bu büyük sorunlar, devletimizi etkiler; devletimiz ise en nihayetinde bizi etkiler. Yani tüm dünyada milyarlarca lira kazananda, aylık sadece asgari ücret kazananda birbiri ile etkileşim halindedir. Olumlu ya da olumsuz, herkesin ekonomik hareketi, bir başkasını etkiler.

Peki, Bu Konuda Biz Ne Yapmalıyız?

Biz, hayatımızda ekonomi kavramını sadece basit bir unsur olarak bulundurmamalı, onu öğrenmeye ve yönetmeye çalışmalıyız. Tüketimden, birikime kadar ekonomiyi hayatımızın bir parçası olarak görmeli, doğru adımları atarak ekonomik yapımızı devam ettirmeye gayret göstermeliyiz. Unutmayın, ekonomi yaşadığımız bu yüzyılın en temel kavramıdır ve geliriniz her ne olursa olsun hayatınızda yer alır. Bu nedenle ekonomiyi bilmeye, yönetmeye ve hayatımızda doğru bir şekilde ekonomik kararlar vermeye mecburuz.

Benzer Yazılar