Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru E-Devlet

23
Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru E-Devlet

Girişimciler için yeni destek programından yararlanmak isteyen Kosgeb girişimci adayı, uygulamalı bir girişimcilik eğitim kursuna katılıyor ve katılım sertifikası alıyor. Girişimcilik eğitimi www.kosgeb.gov.tr ​​adresinde yayınlanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir ve bu eğitim kursları ülke genelinde ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Kosgeb, ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomisine katkıda bulunmak ve aynı zamanda verimliliklerini ve rekabet güçlerini artırmak amacıyla kurulmuş bir kamu kurumudur. Kosgeb Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde kuruldu. Kuruluşu 12 Nisan 1990 tarih ve 3624 sayılı Kanun ile kesinleşti. Girişimciler için kendi işini ve bu işlere sübvansiyon veya faizsiz kredi imkânı ile bir iş kurmanın yolunu açtı. KOSGEB tüm KOBİ’lere ve yeni bir iş kurmak isteyenler için destek sunar. İşine başlayan girişimci, http://www.kosgeb.gov.tr ​​adresindeki E-Kobi bölümünden Kosgeb veri tabanına kayıt olur ve bir kullanıcı adı ile şifre alır.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmayı ve yeni girişimcileri desteklemek için ön koşul olarak sertifika almayı zorunlu hale getirmiştir. Bu eğitim kurslarına katıldıktan ve sertifikalarını aldıktan sonra, işe başlayan girişimciler 50.000 TL sübvansiyon ve 100.000 TL geri ödeme de dahil olmak üzere toplam 150.000 TL’yi desteklenmektedir. Sertifika tarihinden önce işini resmi olarak başlatan ve daha sonra sertifikayı alan bir girişimci, bu sertifika ile oluşturduğu işletmeye destek talep edemez.

KOBİ destek kredisi için hangi belgeler gereklidir? KOBİ beyannamesi önemlidir, KOSGEB veri tabanına kaydolmak istediğinizde, doldurmanız gereken belgelerden biri budur. Belgeleri doldururken, özel bir şirketseniz adınızı şirket adına yazmalı ve vergi numarası bölümüne kimlik numaranızı yazmalısınız. Aksi takdirde, işletme uzantınızı en uygun şekilde tamamlamanız gerekir. Yanlış bir doldurma yardım talebinizde olumsuz olarak değerlendirilebilir. Açıklandığı gibi, Kosgeb veri tabanındaki gerekli belgelere kaydolmanız gerekir. Kosgeb ana sayfasında KOBİ olma kriterlerini karşılamak başka bir konudur. İstenen belgeleri KOSGEB bölge ofislerine teslim etmeniz bekleniyor. Kosgeb şirket sertifikasına sahip olmak başka bir önkoşuldur. Kosgeb tarafından verilen bu ücretsiz eğitimin sonunda bir yüklenici sertifikası alınmakta ve % 80 katılım zorunluluğu gerekmektedir