Kredi alırken hayat sigortası zorunlu mu?

31
Kredi alırken hayat sigortası zorunlu mu?

Yeni ev alacaklar için konut kredisi oranının 0.69 oranına kadar gerilemesi sonucu devlet bankaları artan talebe yetişmekte zorlanıyorlar. Harıl harıl kredi dağıtıp evlere eksper yetiştirmeye çalışan bankalar bu esnada kredi kullanacak vatandaşlara aşağıdaki gibi bazı şartlar koşabiliyorlar:

  • En az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı
  • 1 adet kredi kartı
  • Krediyi kullanacak kişi için hayat sigortası

Ev satın almak için beklediği fırsatı bulduğunu düşünen insanlar ise krediyi alabilmek uğruna pek de sorgulamadan tüm bu şartlara boyun eğebiliyorlar. Oysa bunların hiçbiri zorunlu değil. Daha doğrusu bankaların bunları talep edebilmek için hiçbir yasal dayanakları yok.

Bankalar hayat sigortasını dayatabilir

Otomatik fatura ödeme talimatını verdikten sonra iptal edebilirsiniz. Kredi kartı da aynı şekilde, teslim aldıktan sonra kapatılabilir. Hayat sigortası ise en başta reddetmeniz gereken bir dayatma. Hiçbir şekilde kredi kullanmak için hayat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.

Bunu anlatacağınız bireysel müşteri temsilcisi muhtemelen sizi kredi talebinizin onaylanmayacağıyla ilgili korkutabilir. Veya hayat sigortası yaptırmazsanız kredi faiz oranını yükseltebilirler. Bu tamamen sizin pazarlık yeteneğinizle alakalı bir şey.

Sigortayı yaptıktan sonra iptal etmek için bankanın sigorta birimiyle görüşme de yapabilirsiniz.

Uzmanlara göre hayat sigortası bir ‘gereklilik’

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, hayat sigortasının bankadan daha çok müşteri için bir gereklilik olduğunu düşünüyor. Bunda da haksız sayılmaz doğrusu. Çünkü siz öldüğünüz zaman hayat sigortası geri kalan borcunuzun tamamını ödüyor. Böylece arkanızda kalan kişilere yüklü miktarda borç bırakmamış oluyorsunuz.

Tabii kısa vadeli borç alıyorsanız, mesela 1 sene içerisinde ölmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Burada karar size kalmış. Eğer çok yüksek bir prim çıkmıyorsa, mesela 300-500 lira gibi bir miktar karşılığında hayat sigortası yaptırarak kredi ödemelerinizi güvence altına alabilmeniz mümkün.

Benzer Yazılar