Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her bankanın kredi başvurusu konusunda kendine özel bir alt yapısı vardır. Bu nedenle kredi başvurusu yapacak olan kişi, hangi bankadan kredi almak istiyorsa; o bankanın internet sitesi üzerinden ya da şubeleri üzerinden başvurusunu yapabilir. Her ne kadar bankaların kendine has başvuru sistemleri ve ek kriterleri olsa da, temelde hepsi kredi notuna göre hareket eden bir sisteme sahiptirler.

Kredi Başvuru İşlemleri

Kredi başvuruları, ne tür kredi istendiğine göre değişmektedir. İstenilen krediye ve sizin gelir durumunuza göre farklı belgeler gerekmektedir. Tabii ilk aşamada hiç bir şekilde belge istenmemektedir. Sadece adres, isim-soyisim, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve/veya şirket bilgileri, vergi kimlik numarası gibi bazı temel bilgiler istenir. Bu bilgiler neticesinde şubeden ya da internet üzerinden ilk cevabı alırsınız. Eğer olumlu bir cevap alırsanız, bankanın sizden istediğiniz krediye ve gelirinize göre istediği bazı belgeler vardır.

Kredi başvuru işlemleri esnasında genelde bireysel durumlarda maaş bordrosu, iş yeri sahibi iseniz firmanızın 1 yıllık durumunuz, üzerinize kayıtlı bir mal var ise tapusu gibi belgeler istenir. Bu belgeleri ve diğer kişisel belgeleri tamamlamanız halinde başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Fakat dediğimiz gibi, ilk aşamada kredi talep edeceğiniz bankaya internet sitesi, SMS ya da şubeleri üzerinden ön başvuru yapıp, kredi talebinizi sunmanız gerekir. Bu talebiniz ilk aşamada onay alırsa, ikinci aşamaya geçilir ve gerekli belgeler sunularak kredi başvurusu tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Ve Dezavantajları  başlıklı makalemizde kredi kartı kullanmak mantıklı mı, kredi kartının avantajları ve kredi kartının dezavantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar çoğalmış bulunmaktadır. Anlık olarak paraya sıkışanlar için uzun vadeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.