Kredi bitmeden dosya masrafı iadesi alma yöntemi (%100)

İkinci el veya sıfır taşıt kredisi alanlarla uzun yıllar boyunca konut kredisi ödeyenlerin en çok şikayetçi olduğu konuların başında “dosya masrafı” geliyor. Zaten yeteri kadar faiz ödeyerek bankaları zengin eden insanlar, üstüne bir de “dosya masrafı” adı altında fahiş rakamlar ödeyince kendilerini gerçekten kötü hissedebiliyorlar.

Oysa birkaç basit adımla bankaların aldığı bu haksız, hukuksuz paraya itiraz edebilmek mümkün. Üstelik bunu kredi bittikten sonra yapabileceğiniz gibi, kredi ödemeleri henüz devam ederken de dosya masrafını geri alabilmeniz mümkün.

Rehber niteliğindeki bu yazıyı okumaya devam ederek siz de bazen 1000 TL’yi geçen dosya masrafı isimli bu gizli haracı bankalardan geri almanın yolunu öğrenebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım!

Son 10 yıla ait dosya masrafları geri alınabiliyor

Öncelikle yapmanız gereken kredi kullandığınız banka şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisine dosya masrafını geri almak istediğinizi söylemek olmalı. Bu noktada temsilci muhtemelen sizden alınan ödemenin yasal olduğunu, parayı geri veremeyeceklerini söyleyecektir. Yasal tüm haklarınızı bildiğinizi söyleyerek itiraz ettiğinizde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmadan parayı geri alabilme ihtimaliniz var.

Tabii bu aşamada dilekçe yazmak da bir seçenek. Yazdığınız dilekçeyi faks veya e-posta yoluyla kredi kullandığınız bankaya iletebilirsiniz.

Ancak müşteri temsilcisinden veya dilekçe gönderiminden olumsuz cevap aldıktan sonra geriye tek bir çözüm yolu kalıyor: İlçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetleri.

Dosya masrafı iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne nasıl başvuru yapılır?

Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurmadan önce toplam dosya masrafının ne kadar olduğuna göre hareket etmeniz gerekiyor. Eğer miktar 2 bin 200 liranın altındaysa hakem heyetleri ilgilenir. Daha üzeri miktarlarda devreye il tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleri girebilir. Ancak çoğu dosya masrafı 2 bin 200 liranın altında olduğu için iade alma yöntemini tüketici hakem heyetine göre anlatacağız.

Yapmanız gereken yeni bir dilekçe yazmak. Bu sefer ilçe tüketici hakem heyetine hitaben kaleme alacağınız dilekçede bankanın size rücu ettirdiği dosya masrafını geri almak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Sonrasında geriye sadece beklemek kalıyor. İşlem sırasına göre hakem heyeti sizin başvurunuzu değerlendirmeye alacak ve kuvvetle muhtemel lehinize sonuçlandıracaktır.

Hakkında Mücahit Çelebi

İlginizi Çekebilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde birçok çalışan maaşlarını bankalar aracılığıyla almaktadır. Birikimlerimizi dahi evde tutmak yerine bankada muhafaza ediyoruz.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.