Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım Diyenler? 2020

308
Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım Diyenler? 2020

İnternet üzerinden taksitle alışveriş yapmak, nakit avans çekmek ve fizikî mağaza alışverişlerini gerçekleştirmek için kredi kartı kullanan insanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Ancak bazı vatandaşlara hem kamu, hem de özel bankalar hiçbir şekilde kredi kartı çıkartmıyor.

Yaşı 18’i geçtikten sonra çalışan, sigorta girişi olan hemen herkes kredi kartı kullanabilir oysa. Fakat bankalar çoğu zaman kredi puanının düşük olduğu gerekçesiyle bu kişilerin borçlarını geri ödeyemeyeceklerini düşünür. Bu sebepten ötürü kredi kartı başvurularını reddeder.

Şayet siz de “Kredi kartı başvurum reddedildi, ne yapmalıyım?” diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Kredi kartı alamayanlar ne yapmalı?

Öncelikle sorunun kaynağını anlamak ve bu sorunu gidermek için ne yapılması gerektiğini düşünmek gerekiyor. “Bankalar kredi kartı vermiyor” diyorsanız muhtemelen kara listeye girmişsinizdir. Bunun sebebi de zamanında var olan eski kredi kartlarınızın borcunu ödememiş olmanızdır.

Sürekli olarak kredi kartının asgarisini ödeyen insanlar düştükleri borç batağından kolay kolay çıkamazlar. Aynısı sizin de başınıza geldiyse bankalar kırmızı kalemle adınızın üzerini çoktan çizmiş demektir.

Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır?

Bu durumda yapmanız gereken şey kredi puanınızı yükseltmek ve bu yolla kendinizi kara listeden çıkarmak olmalı. Bunun içinse kredi alıp, kredinin ödemelerini günü gününe yapmanız gerekiyor. Kredi puanını yükseltmeye takıntılı olan insanlar ihtiyaç kredisi alıp aynı gün kapatıyorlar. Buna rağmen ödedikleri yüksekçe bir miktar faiz ise kredi puanını yükseltmek isteyenler tarafından görülmüyor bile.

Tabii bu kesin bir yöntem değil. Üstelik sürekli bankalara faiz ödemeye devam edeceğiniz için pek de sürdürülebilir sayılmaz.

Yine de size tavsiyemiz illa kredi kartı sahibi olma noktasında ısrar etmemeniz yönünde. Harcamalarınızı nakit yerine banka kartıyla yapabilirsiniz mesela.