Kredi kartı internet harcamalarına nasıl kapatılır? (2020)

41
Kredi kartı internet harcamalarına nasıl kapatılır? (2020)

Trendyol, N11, Hepsiburada ve GittiGidiyor gibi e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaptıktan sonra kredi kartınızı internet harcamalarına kapatmak dolandırıcılığa karşı alabileceğini en etkili önlemlerin başında gelir.

Asıl kartı kullanmak yerine sanal kart oluşturmanız da aynı şekilde gayet mantıklı bir önlemdir. Limitini kendiniz belirlediğiniz, açıp kapatabileceğiniz bu sanal kart sayesinde kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi yalnızca limit dahilinde harcama yapabilirler.

Sanal kart oluşturmak içinse internet şubesi veya bankaların mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Kredi kartını internete kapatma yöntemleri

Gelelim kredi kartını internet harcamalarına nasıl kapatabileceğinize. Bunun toplamda 4 farklı yolu var.

1- Banka şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisinden kartınızın internet harcamalarına kapanmasını isteyebilirsiniz.

2- Bankanızın resmî web sitesini ziyaret ederek TC kimlik numarası ve şifrenizle internet şubesine oturum açın. Ardından “Kartlarım” bölümüne girerek kredi kartınızın ayarlarını açın. İnternet ve yurtdışı harcama ayarlarını burada görebilirsiniz.

3- Mobil uygulamayı kullanabilirsiniz. Çoğu bankanın mobil uygulaması parmak iziyle giriş imkânı sağlar. Kısa yoldan, kolayca bu ayarı yapabilmeniz mümkün.

4- Çağrı merkezini arayabilirsiniz. Hatta bunun için müşteri temsilcisine bağlanmanız bile gerekmiyor. Yönlendiriciyi takip ederek birkaç numaraya bastıktan sonra kartınızı internet harcamalarına kapatmak da gayet kolay.

Yukarıda sıralanan kredi kartını internete kapatma yöntemlerinden en kolay ve basit olanı, mobil uygulamayı kullanmak. Ancak mobil uygulama şifreniz yoksa çağrı merkezini aramayı tercih edebilirsiniz. Her halukarda şubeye gitmekten çok daha kolay olacaktır.

Sanal kart oluşturmak zahmetli geliyorsa veya bir şekilde sanal kart kullanmak istemiyorsanız, her sanal alışverişin ardından kart ayarlarına girip internet harcamaları özelliğini açıp kapatmanız gerekebilir. Burada karar size kalmış.

Güvenilir olmayan, HTTPS bağlantısı kullanmayan adı sanı bilinmeyen sitelerden ise kesinlikle harcama yapmamaya dikkat edin.

Benzer Yazılar