Kredi Kartları Ne Kadar Güvenli?

19
Kredi Kartları Ne Kadar Güvenli?

 

Günümüzde bankaların bize sunduğu en önemli hizmetlerin başında kredi kartları gelmektedir. Bu kartlar sayesinde birçok alışverişimizi kolaylıkla yapmakta ve ödeme kolaylığı içerisinde gerçekleştirmekteyiz. Kredi kartlarımız bugün yanımızda taşıdığımız nakit paradan daha güvenli bir haldedir.

 

Ama şunu unutmamalıyız ki kartımızın güvenli olup olmadığı tamamen bizim elimizde olan bir durumdur. Kartımızın güvenlik bileşenlerinin diğer insanların eline geçmediği sürece sadece bizim tarafımızdan kullanılabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

Kartımızı güvenli hâle getirmek tamamen bizim elimizde. Peki bunun için neler yapmalıyız? İşte size kredi kartınızı güvenli hâle getirmek için yapmanız gerekenleri yazdık.

Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

Kart güvenliğini sağlamak bizim hem ekonomik hayatımız için hem de kötü amaçlı insanların kötü işlerde kullanmasını önlemek için çok önemli bir işlevdir. Kartımızı güvenli bir hâle getirmek için şunlara dikkat etmeliyiz;

  • Kartınızın şifresini kimse ile paylaşmayınız, kartınız şifresini birileriyle paylaşmanız demek arabanızın anahtarını birine vermeniz ile aynı eşdeğerdir. Kartınızın şifresini bilen insanların kartınızı kopyalayıp ya da kartınıza ulaştığı anda sizin adınıza işlem yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

  • Kartınızın şifresini belirlerken insanların kolay şekilde tahmin edeceği şekilde belirlemeyin. Unutmayacağınız karmaşık şifreler kullanın.

 

  • İnternet alışverişlerinde mutlaka güvenli siteleri tercih edin. Siteler ne kadar güvenli olursa olsun mutlaka ikinci bir doğruluma kullanın.

 

  • İnternet alışverişlerinde kartınızı kullanacağınız anda internet alışveriş için aktif hâle getirin ve mutlaka 3D ödeme seçeneğini aktif olarak kullanın.

Bu söylenenleri yaptığınız taktirde kartınız ve kartınıza bağlı limitleriniz güven altında olacaktır.

Güvenli Kart Kullanımı

Kartınızı güvenli bir hâle getirdikten sonra aynı şekilde bankanızın da güvenliğinizi sağladığından emin olun. Bunun için kartınızı alışverişlerini ve harcamalarını düzenli olarak takip edin.

 

Mobil bankacılıktan sürekli takipte olun. Şüpheli işlemlerde bankanızın sizinle iletişime geçmesi huşunda talimatlar verin. Kartınızda şüpheli bir işlem olduğunu anladığınız anda bankanız ile iletişime geçerek kartınızın bloke edilmesini sağlayın.

 

Kartınızı kullandıktan sonra kullandığınız son yeri ve alışverişi aklınızda bulundurun. Bunlar dışında ekstrelerinize yansıyan farklı harcamaları sorgulayın özellikle umursamayacağınız küçük meblağlı harcamaların size ait olup olmadığına dikkat edin. Unutmayın güvenli kart kullanımı tamamen sizin kontrolünüzdedir.

 

Benzer Yazılar