Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

31
Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Günümüzde maddi imkanların verdiği sıkıntılar insanları bankalardan destek almaya zorluyor. Bankalar bu noktada tüketicilerin imdadına yetişip onlara yeni alternatifler üretiyor. Kredili mevduat hesabı kısaltılmış haliyle KMH bunlardan biri. Kredili mevduat hesabı; bankaların müşterilerine kolaylık olarak sağladığı bir kredidir. Ancak ihtiyaç veya bireysel kredilerden farkı, dilediğiniz anda nakit olarak çekebilmeniz ya da herhangi bir işlem için kullanabilmenizdir. Diğer bir deyişle, kredili mevduat hesabı başvurusu yaptıktan sonra belirlediğiniz  limit vadesiz hesabınıza tanımlanıyor. Böylece ihtiyaç duyduğunuz zaman eğer kartınızda hiç para yoksa  banka işlemleri ile uğraşmadan, direk ATM’lerden hesabınızdan para çekme kolaylığı sağlıyor.

Kredili Mevduat Hesabı Gecikmeye Girmesi

KMH tutarı ödemeleri kullandığınız ayın bir sonraki ayında yapılır. Borcunuzun gecikmesi veya ödenmemesi gibi durumlarda yüksek gecikme faizi uygulanır. Bu durumda bakıldığında müşterilerine kısa sürede kolaylık sağlanır. Mevduat hesabı kullanımı, avantajlı bir durumda olsa da uzun vadede diğer kredi türlerinden daha zorlayıcı olabiliyor. Şöyle ki, diğer kredi türlerinde aylık faiz %1 oranında olurken, kredili mevduat hesabı açtığınız takdirde borç ödemeleri için belirlenen tutar %4’ ü bulabiliyor. Birçok kullanıcı gecikmeye gitmeden aylık ödediği için faiz oranına çok dikkat etmeyebiliyor. Ancak yıllık baz göz önüne alındığında kredili mevduat hesabını sürekli kullanım dezavantajlı bir durum yaratıyor.

Kredili Mevduat Hesabı Limit Açma

Kredili mevduat hesabının avantajlarını ve dezavantajlarını öğrendikten sonra hesap açmak için nüfus cüzdanı ve gelir belgenizle beraber seçtiğiniz bir bankaya başvurabilirsiniz. Sizin için yapacakları ilk şey, bankalarında bir hesap oluşturmak olacak. Bunun için kredi notlarınızı ve gelir düzeyinizi kontrol edecekler. Eğer daha önce banka ödemelerinizi düzenli yapmış ya da uzun süreli gecikmeye bırakmadıysanız başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Eğer tercihiniz maaşınızı aldığınız bankadan hesap açtırmak ise bilgileriniz otomatik olarak sisteme düşeceğinden herhangi bir belge olmadan bankanıza gidebilir ve kolayca başvuruda bulunabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura işlemlerinizin ya da kira ödemelerinizin günü geldiğinde hesabınızda para olmadığı zaman mevduat hesabından aktarma yapabilirsiniz. “Avans hesabı” ya da “ek hesap” adı da verilen Kredili Mevduat hesabı, bankalar tarafından özellikle maaşlı müşterilerine ,emekli maaşı alanlara ya da kredi notu yüksek olan kişiler için uygun görülüyor. Ancak tüm banka işlemleri gibi mevduat hesabında da kullandığınız tutarı günü geldiğinde ödemeniz şart. Vaktinde ödenmeyen borçlara burada da gecikme faizi uygulanıyor.