Kripto para nedir, ne işe yarar?

29
Kripto para nedir, ne işe yarar?

Kripto para, insanların dijital ortamda birbirlerine para veya parasal değer aktarmalarını sağlayan para birimlerine verilen genel isimdir.

Bu tür paraların ve bu sistemin PayPal’dan veya telefonlara indirilen dijital bankacılık uygulamalarından farkının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslında yüzeyde aynı şekilde hizmet veriyor olabilirler fakat aralarında büyük farklılıklar var.

Evet, bu sistemlerin hepsinde arkadaşlarınıza para göndermek ve alışveriş yapmak gibi işlemler yapabilirsiniz fakat işleyiş sistemleri ve hizmet ettikleri para gönderim sistemleri farklıdır.

Kripto para birimlerinin geleneksel paradan farkı ne?

Kripto para birimleri birçok nedenden dolayı diğer para birimlerinden farklıdır. Temel işlevleri herhangi bir kuruma veya kuruluşa bağlı olmadan dijital olarak nakit aktarımı yapmaktır.

İyi bir kripto para izlenemez ve yasal işlemlere tabi tutulamaz. Çünkü herhangi bir merkez bankasına veya şirkete bağlı değildir. Yani yasal altyapısı bulunmamaktadır. Bu yüzden özgürlük hissi verir.

Bitcoin ilk kripto para olarak piyasaya sürülmüştür. Aslında Bitcoin’den önce bir çok kripto para denemesi olmuş fakat bu girişimler başarılı olamamıştır.

2009 yılında Bitcoin’in temelleri atıldı

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. Kimilerine göre bu isim Bitcoin’i geliştirenlerin kullandığı bir kod isimdir. Yani aslında Bitcoin bir kişi tarafından değil de bir araya gelmiş kişiler tarafından geliştirilmiş fakat bu isim öne sürülmüştür.

Bitcoin açık kaynak kodlu bir yazılım olarak paylaşılmıştır. Bu sayede bütün bilgisayarlar bu yazılımı geliştirerek Bitcoin üretmeye başlamıştır. Bu üretim uçtan uca şifrelenmiş dosya paylaşım platformlarının kullandığı sisteme benzer bir sistemle işlemektedir. Üretilen Bitcoin’ler daha sonra satışa çıkarılmıştır.

Blockchain teknolojisi hayatımıza girdi

Kripto paraların güvenliği konusundaki en önemli husus, ödeme yapılacakken paranın iki defa harcanmasının önüne nasıl geçileceğiydi. Bu mesele de Blockchain adı verilen bir teknolojiyle çözüldü.

Blockchain sayesinde herkes Bitcoin transferlerine doğrudan erişir hale geldi.

Transfer işlemleri bir kullanıcının cüzdanından diğer kullanıcının cüzdanına olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Gönderici işlemi onayladıktan sonra işlemin sistem tarafından da onaylanması gerekiyor. Onaylama işlemini ise sadece madenciler yapabilmekte. Eğer işlem onaylanırsa artık geri döndürülemez hale geliyor.

Kripto para birimleri ve Blockchain sistemi için en büyük risk hacklenme veya saldırı olasılığıdır.

Benzer Yazılar