Kripto Para Nedir?

22
Kripto Para Nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilecek tamamen dijital ve şifreli bir sanal para birimidir. Günümüzde, birçok kripto para birimi yaygın olarak duyuldu ve dev şirketlerin de çok dikkatini çekti.

Sistem çalışma mantığı; şifreleme, takas işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır. Fiziksel müdahalesi yok. Banka ve kredi kartlarıyla harcanan ve aktarılan fonlar aynı zamanda sanal para birimleridir, sadece sistem verileri değişir. Bu nedenle, bu merkezi olmayan sistemi daha güvenli kılan, herhangi bir otorite veya hükümet tarafından yönetilmeyen bir sisteme sahip olmasıdır.

Kripto para birimleri, piyasa ortamlarında şifrelerin oluşturulması ve kodlarının çözülmesi yoluyla aktarılır. Karma fonksiyonlar gibi algoritmalar kullanılır. Teknoloji 1990’larda büyük bir sıçrama yaptığı için dijital para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunuldu Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, ancak bu girişimler sahtekarlık, finansal zorluklar nedeniyle başarısız oldu. Tüm bu çabalar güvenilir ve üçüncü taraf bir yaklaşım geliştirmiştir ve bu sistem Kripto para birimini ortaya çıkarmıştır.