Öğrenci kredi kartı limit yükseltme yöntemleri ✅ (2020)

Öğrencilerin çoğu kredi kartı yerine banka kartı kullanmak zorunda kalır. Bunun sebebi hiçbir işte çalışmadıkları için, SGK girişleri olmadığı için bankaların öğrencilere kredi kartı çıkarmıyor oluşudur. Ancak son dönemde bu durum biraz esneklik kazandı. Aralarında Ziraat Bankası’nın da bulunduğu birçok banka, ATM kartının yanı sıra öğrencilere kredi kartı da vermeye başladı.

Tabii bu kredi kartlarının limiti çok düşük. En azından normal çalışanlara verilen kredi kartlarına kıyasla. Öyle ki bazen 300-400 TL gibi “komik” sayılabilecek limitlerin verildiğini duyuyoruz.

Haliyle bu da taksitli alışveriş yapmak isteyen öğrencilere yetmiyor. Düşünün ki bugün bir telefon veya bilgisayar almak istediğinizde bu limitin belki 10 katına ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durum da öğrencilerin elini kolunu bağlıyor açıkçası.

Neyse ki bunun bir çözümü var

Öğrenci kredi kartı limitini arttırmak çok zor değil

Öncelikle yapmanız gereken hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız, size en yakın banka şubesine gitmek olmalı. Sıra numarası alırken “Gişe işlemleri” yerine “Bireysel bankacılık işlemleri”ni seçtikten sonra sizi bekleyen müşteri temsilcisine durumunuzu anlatabilirsiniz.

Öğrenci olduğunuzu, çalışmadığınızı, ancak makul bir kredi kartı limitine ihtiyaç duyduğunuzu belirtmeniz durumunda banka tarafından uygun görülmesi halinde limitinizde arttırıma gidilebilir. Tabii bu garanti değil.

Ek olarak banka şubesine gitmeden mobil bankacılık uygulamaları üzerinden limit artırım talebinde bulunabilmeniz de mümkün. Çoğu banka bu aşamada size aylık net gelirinizi soracaktır. Bu bölüme “0” yazdığınız takdirde limit artırım başvurunuz kuvvetle muhtemel reddedilir. 

O yüzden tavsiyemiz şansınızı denemeniz yönünde. Banka sizden maaş bordrosu istemeyeceği için aylık net gelir hanesine “5 bin TL” yazıp sonucu bizimle paylaşabilirsiniz.

Kart limiti en fazla ne kadara çıkar?

Bankalar uzun yıllar boyunca düzenli ödeme yapan ve otomatik limit artırımını onaylayan müşterileri için gayet bonkör davranır. Öyle ki bazı müşteriler her ay 40 bin TL’yi aşan kredi kartı limitinden faydalanabilirler.

Fakat bunu pek tavsiye etmiyoruz. Sebebi, kart bilgilerinizin ele geçirilmesi durumunda canınız bayağı bir yanabilir. Bu yüzden kartınızı kullanmadığınız zamanlarda internet alışverişlerine kapatmanız ve sanal kart tercih etmenizde fayda var.

Hakkında Mücahit Çelebi

İlginizi Çekebilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde birçok çalışan maaşlarını bankalar aracılığıyla almaktadır. Birikimlerimizi dahi evde tutmak yerine bankada muhafaza ediyoruz.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.