RTÜK’ten CHP’li Sağlar’ın sözleri nedeniyle Halk TV’ye ceza

29
RTÜK’ten CHP’li Sağlar’ın sözleri nedeniyle Halk TV’ye ceza

RTÜK’ten yazılı açıklamaya göre, izleme uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul Toplantısı’nda, CHP’li Fikri Sağlar’ın bir televizyon programında sarf ettiği sözler ele alındı.

Üst Kurul, “Şirin Payzın ile Sözüm Var” programına konuk olarak katılan Sağlar’ın “Türban, irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır… Ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği kuşkum var.” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Yayında söylenen ifadelerin, ifade edilen adalet mekanizmasına güvenini zedeleyeceği kanaatine varan Üst Kurul, Sağlar’ın inanç verme aşağılayan ifadeleri yayın yayıncı Kuruluş Halk TV’nin yasayı ihlaline hükmetti.

Sözleri, “başörtülü kişilere ve başörtülü hakimlere karşı nefret duyguları oluşturma çabası” olarak gören Üst Kurul, halkta gerilime ve ayrışmaya sebep açıklamaların, toplumsal iç barışı bozabileceği düşüncesiyle kamusal yayıncılığın gereğini yerine getirmeyen Halk TV’ninalandırılmasına karar verdi.

Yayında konuğun uyarılmadığını kabul eden RTÜK, 6112 sayılı kanunu ihlal eden yayıncı kuruluşa oy birliğiyle idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Diyanet’i cinayet azmettiricisi olarak gösteren Tele 1’e ceza

Üst Kurul ayrıca Tele 1 Ana Haber Bülteni Sunucusu Evren Özalkuş’un, acil görevlisi Aylin Sözer cinayetine yönelik sözlerini de değerlendirdi.

Sözer’in yakılarak katledilmesine karşı haberde, “Diyanet İşleri Başkanlığının cinayetin azmettiricisi olarak gösterilmesi” RTÜK tarafından yasaya aykırı bulundu.

Yayında “Az sonra Diyanet İşleri Başkanlığı, bizim kadınlığımıza, yuvamıza, ailemize, çocuk sahibi olmamıza, iş yaşamımıza dair nasıl, neye karıştığı ile ilgili haberi de getireceğiz. Öyle müddetçe bu cinayetler de devam edecek gibi görünüyor.” sözlerini saf eden anlatmanın, Diyanet İşleri Başkanlığını itham etmesi için Üst Kurul, oy çokluğuyla yayıncı Tele 1’e idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına verdi.

Halkı dolandıran yayıncılar

Sağlık beyanıyla sahte ürün satışı yapan ve halkın manevi duygularını istismar eden uydu kanalları hakkında ayrıntılı ayrıntılı inceleme RTÜK, Güçlü TV, Şu TV, HM (Haberin Merkezi), Ful TV ve 363 TV kanallarını durdur yayınlama ve idari para cezası verdi.

Edirne’de barajlar nefes aldı

 

Fitch: Türkiye büyümesi Çin’i geride bıraktı

 

Yapı Kredi’nin ortağı UniCredit’in geleceği belirsiz

 

Benzer Yazılar