Seçimi kazanan Kırgız liderden yolsuzlukları bitirme sözü

23
Seçimi kazanan Kırgız liderden yolsuzlukları bitirme sözü

Kırgızistan’da dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri, Sadry Japarov’un zaferiyle bitti. Resmi olmayan sonuçlara göre, Sadyr Japarov büyük bir oy farkıyla yarışı kazandı. Oyların yüzde 80’ini alan Kırgız lider, referandumdan çıkan sonuçlarla birlikte anayasayı değiştirebilecek ve cumhurbaşkanına daha fazla yetki verebilecek düzeyde desteğe sahip oldu.

“BÖYLE REZİLLİKLERE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Japarov başkent Bişkek’teki zafer konuşmasında, “ülkeyi yolsuzluktan uzak şeffaf bir hükümetle yönetme sözü” verdi, “Biz bir önceki hükümetin hatalarını tekrar etmeyeceğiz. Son 30 yıldır ülkemizde, hayatımızın her alanında yolsuzluk kök saldı. Şu andan itibaren böyle rezilliklere taviz vermeyeceğiz. Kırgızistan’ın ekonomik sorunlarını da üç ile beş yıl arasında çözmeyi hedefliyoruz” dedi.

Hafta sonu seçimle birlikte yapılan referandumda halk yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemine de onay verdi. Japarov, konuşmasında referandum sonuçlarına da değinerek “Yeni anayasa kabul edildiğinde ülkede siyasi reformlar gerçekleştireceğiz. Yeni bir hükümet yapısı da olacak.” dedi.

CEZAEVİNDEN DEVLET BAŞKANLIĞINA

Daha önce dört yıl boyunca sürgünde olan Japarov, siyasi bir rakibini rehin almak suçlamasıyla cezaevine girmişti. Ekim ayındaki protestolar sırasında destekçileri tarafından cezaevinden çıkarılan Japorov, cumhurbaşkanı Jeenbekov ve hükümetin de istifa etmesiyle yönetimde söz sahibi olmuştu. 

Kırgızistan başkan seçimi ve referandum için sandık başında

Kırgızistan’da ekonomik suçlara af geliyor

Benzer Yazılar