Senetle gram altın ve bilezik satan kuyumcular (2020)

20
Senetle gram altın ve bilezik satan kuyumcular (2020)

Dünyanın binbir türlü hali var. Koronavirüs salgını nedeniyle maaşlı işinizden çıkarılmış olabilirsiniz veya belki de sokağa çıkma yasakları nedeniyle dükkanınızda işler bıçak gibi kesilmiştir. Her şey olabilir. Geliriniz artmaz, hatta azalıp durma noktasına gelmişken kira ve borçlar durmaya devam eder.

Bu gibi durumlarda acil nakit ihtiyacınızı karşılayıp elinizi rahatlatmak için senetle gram altın ve bilezik satan kuyumcuların kapısını çalabilirsiniz.

Açık konuşalım: Senetle altın satın almanın tefecinin eline düşmekten hiçbir farkı yoktur. Kredi kartı yerine senet karşılığı altın aldığınızda kuyumcu en az yüzde 15 gibi fahiş bir komisyon oranı ekleyerek altını size pahalıya satar.

Altının yükselip değer kazanmasını beklemektense acilen altını bozdurup borçlarınızı geri ödeyeceğiniz için kuyumcu sizden altını düşük fiyatta geri alarak iki kez kazanır. Her türlü kaybeden taraf siz olursunuz.

Mahallenizdeki kuyumcular senetle altın satıyor olabilir

Ancak bazen gerçekten başka hiçbir çıkar yolunuz kalmamış olabilir. İlle de senetle bilezik satan kuyumcularla iş yapacağım diyorsanız, semtinizdeki kuyumculara senetle altın satın alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz.

Eğer senetle altın veren kuyumcular sizi tanımıyorlarsa muhtemelen talebinize olumsuz cevap vereceklerdir. Bu gibi durumlarda araya tanıdık sokabilir, mahallenin büyüklerinden kuyumcuyla konuşmasını rica edebilirsiniz.

Ek olarak Kapalıçarşı esnafını ziyaret edebilir, yaşadığınız şehirde kuyumcuların bir arada bulunduğu bedesten ve çarşılara göz atabilirsiniz. Bu noktada hayal gücünüzü kullanmanızda fayda var.

Senetle altın veya bilezik aldık, peki ya şimdi?

İmza attığınız senet karşılığında kuyumcudan gram, çeyrek, yarım veya tam altın alabileceğiniz gibi direkt bilezik de alabilirsiniz. Burada kuyumcuyla olan anlaşmanız devreye girer. Sonrasında altını yine aynı kuyumcuya bozdurabileceğiniz gibi, daha iyi bir teklif almak için başka komşu kuyumculara da gidebilirsiniz.

Size kalmış.

Altını bozdurup parayı elinize aldıktan sonra borçlarınızı ödeyip elinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak günü geldiğinde senetlerin ödemesini yapmayı sakın ihmal etmeyin. Kuyumcuların çoğu silah taşıyan insanlardır ve yaptıkları iş “tefecilik” olduğu için sizi ve ailenizi tehdit edebilirler. Borcunuzu ödedikten sonra senetleri alıp yırtın ve bir daha mümkün mertebe senetle altın almaktan kaçının.