Telefon satın almak için kredi veren bankalar (2020 tam liste)

21
Telefon satın almak için kredi veren bankalar (2020 tam liste)

Son model bir akıllı telefona sahip olmaya kim hayır diyebilir ki? Neticede herkes telefonunun en güncel teknolojilere sahip olmasını, üstün bir performans göstermesini ister. Ancak ülkemizde yerli akıllı telefon üretilmediği için Apple veya Samsung gibi dev üreticilerin ithal modellerini kullanmaya mahkumuz.

Bu telefonların fiyatı dolar kuruna bağlı olduğu için şu sıralar iyice maliyetli olmaya başladı. Öyle ki en az 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip ortalama bir telefon için 2 bin TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekebiliyor.

“Biraz daha prestijli olsun” deyip iPhone almaya yöneldiğinizde ise masraf 5-6 bin lira bandına çıkıyor. iPhone 11 gibi son model cihazlar içinse 10 bin liraya varan fiyatlar söz konusu.

Hazırda paranız yoksa bu tür pahalı telefonları satın almak pek mantıklı değil. Fakat ille de son model bir telefon kullanmak istiyorsanız, yeteri kadar da paranız yoksa akıllı telefon için kredi veren bankalara başvurmayı düşünebilirsiniz.

Hangi bankalar akıllı telefon için kredi veriyor?

Aslına bakılırsa bankaların akıllı telefon kredisi diye bir ürünü veya hizmeti yok. Bunun yerine ihtiyaç kredisi çekebilir, toptan aldığınız parayla istediğiniz telefon modelini satın alabilirsiniz.

Fakat Teknosa ve Vatan gibi perakende teknoloji mağazaları bazı bankalarla anlaşarak kasada masrafsız kredi çıkarabiliyor. Eğer kara listede değilseniz veya kredi notunuz çok düşük değilse dakikalar içerisinde krediniz onaylanıyor.

Dosya masrafı hariç hiçbir gideriniz olmuyor ve telefonu taksitle öder gibi satın alabiliyorsunuz. Tek fark, telefonun ücretini size satan mağaza yerine bankaya ödüyor oluşunuz.

İşte o bankalar…

ING Bank, Odeabank ve Aktifbank an itibariyle kasada akıllı telefon kredisi çıkarabileceğiniz bankalar arasında yer alıyor. Dikkat ettiyseniz Garanti Bankası, Akbank veya Ziraat Bankası gibi önde gelen bankalar bu listede yok.

Sebebi bu dev bankaların böyle küçük sayılabilecek oranlarda kredilerin takibini yapmakla enerji kaybetmek istememesi olabilir. Eh, haksız da sayılmazlar.

SMS ile başvuru kabul eden bu bankalar dakikalar içerisinde kredi talebinizi sonuçlandırarak hayalini kurduğunuz telefonu hemen satın almanızı sağlıyor. Siz de 1 sene boyunca eşit oranda taksitler ödeyerek telefonun sahibi olabiliyorsunuz.