Türkiye’nin ilk akıllı korona virüs test merkezi açıldı

30
Türkiye’nin ilk akıllı korona virüs test merkezi açıldı

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi bahçeisnde kurulan otomasyon sistemiyle dezenfekte edilen test merkezi için tören düzenlendi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, test merkezinde, hasta ile sağlık çalışanı temasının sıfır olduğunu belirtti.

UV IŞINLARIYLA EKSTRA DEZENFEKTE EDİLİYOR

Açılışta konuşan Prof. Dr. Ünüvar, şu ifadeleri kullandı:

”Korunaklı alanlar var kabinde. Vatandaş kabinde test verdikten sonra farklı bir kapıdan temas olmadan elini okutarak direkt dışarıya çıkıyor. Test veren arkadaşlarda bir öksürme, aksırık olabiliyor reflekse bağlı. Test kabininden çıkınca bekleyen vatandaşların böyle bir duruma maruz kalmaması için çıkışı ayırdık. Çıktıktan sonra 1-1,5 dakika boyunca test odası otomatik olarak tavandan püskürtme ile dezenfekte ediliyor. Daha sonra yeni hastaya hazır hale getiriliyor kabin. Ayrıca kabinler UV ışınlarıyla da yine ekstra dezenfekte ediliyor.”

Vatandaşların uygun olmayan koşullarda test sırasını önlediklerini ifade eden Ünüvar, “Bu bölümü 15 gün gibi kısa sürede yaptık. Ciddi bir maliyeti de yok. Mikrobiyolojik bir test ve sürüntü ile yapılabilecek her testin bu şartlarda yapılması mümkün” dedi.

Türk pasaportuyla 110 sınırdışı vizesiz girilebiliyor

 

Dünyada sürü bağışıklığı ne zaman hakkında?

 

Erdoğan da o düştü: İlk mesajı ne oldu?

 

Türkiye sanayisi devleri geride bıraktı!

 

Benzer Yazılar